PORZECZKI

Porzeczki: Dlaczego warto je uprawiać?

Porzeczki są bardzo smacznym owocem, dlatego też są tak popularne w różnych rodzajach kuchni. są również znane ze swoich licznych właściwości zdrowotnych, dlatego warto je uprawiać na własną rękę. C czytaj więcej »

 

Porzeczki: Dlaczego warto je uprawiać?

Porzeczki są bardzo smacznym owocem, dlatego też są tak popularne w różnych rodzajach kuchni. https://www.podkarpackiesady.pl/23-porzeczki PORZECZKI są również znane ze swoich licznych właściwości zdrowotnych, dlatego warto je uprawiać na własną rękę. Co jest potrzebne do uprawy porzeczek? Gdzie można je znaleźć? Jak długo trwa ten proces? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tych wspaniałych owocach!

Dlaczego warto uprawiać porzeczkę?

Porzeczka to owoc, który jest stosunkowo prosty w uprawie, przez co często staje się jednym z pierwszych owoców, które zagoszczą w Twoim sadzie. W końcu co może być lepszego niż posiadanie drzewa owocowego na placu czy działce?

Aby porzeczki dobrze rosły, potrzebują kwaśnej gleby, dlatego na działce lub w ogródku oprócz tego typu gleby musi znajdować się około 50% próchnicy. Porzeczki są szczególnie odporne na choroby, jeśli rosną na zboczach, gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza - zapobiegnie to również występowaniu pleśni po opadach deszczu!

Porzeczki uwielbiają cień tak samo jak słońce, ale nie lubią suszy, ponieważ powoduje ona niepotrzebny stres na organizmie rośliny. Jeśli chodzi o podlewanie - raz na dziesięć dni powinno wystarczyć, jeśli w najbliższym czasie nie przewiduje się opadów. Porzeczki dobrze jest sadzić w pobliżu drzew, np. jabłoni, ponieważ zapewniają im potrzebny cień, a jednocześnie drzewa owocowe nie wpływają negatywnie na ich wzrost.

Jak uprawiać porzeczki czarne?

Porzeczki można sadzić jesienią lub wiosną, choć preferowana jest wiosna, gdyż pozwala na lepszy rozwój korzeni. Wykopujemy dół dwa razy szerszy niż doniczka rośliny - pozwoli to na prawidłowy rozwój korzeni w późniejszym czasie! Po posadzeniu nie zapomnij o zapewnieniu cyrkulacji powietrza wokół roślin - w przeciwnym razie może pojawić się pleśń spowodowana wilgocią. Krzewy porzeczek doskonale nadają się do uprawy pod jabłoniami, ponieważ jabłonie wydzielają niewielkie ilości wody w procesie transpiracji, która następnie trafia bezpośrednio do gleby, dzięki czemu wilgotność pozostaje wystarczająco wysoka, aby owoce porzeczek mogły się dobrze rozwijać!

Do czego można wykorzystać owoce porzeczki?

Z owoców porzeczki na pniu można stworzyć bardzo wiele różnego rodzaju przetworów. Od słodkiego wina, przez dżemy do nalewek. Są one używane w różnych rodzajach kuchni, często w połączeniu z mięsem lub serami.

Ponadto sadzonki porzeczek są stosunkowo mało wymagające, dzięki czemu świetnie się sprawdzają, jako próba dla mało doświadczonych sadowników. Dobrze znoszą nawet kiepską glebę i raz zakorzenione dają owoce na lata. Sadzonki porzeczki są łatwo dostępne, warto jednak pamiętać, żeby stawiać na krzaczki dobrej jakości.

Czarna porzeczka - cena - oferta sklepu internetowego

Cena sadzonki czarnej porzeczki waha się w zakresie od kilku, do kilkunastu złotych. Wszystko zależy przede wszystkim od gatunku rośliny. Różne odmiany czarnej porzeczki dają różne ilości owoców, wymagają też nieco innej opieki.

Czarna porzeczka na pniu wyrośnie szybciej niż porzeczka, która zacznie dopiero wzrastać, stąd też różnice w cenie. Cena czarnej porzeczki nie jest wysoka, szczególnie biorąc pod uwagę jej niezwykłe właściwości zdrowotne.

W ofercie sklepu znajdują się też gatunki porzeczki mieszane poprzez szczepienie - chociażby połączenie czerwonej porzeczki z czarną odmianą, bądź białą. Dostępne są też gatunki o różnej grubości, wielkości i wytrawności owocu. Każdy rodzaj nada się do czegoś innego.

Czy warto się długo zastanawiać nad zakupem? Naszym zdaniem nie, im wcześniej zasadzisz swoją roślinę, tym szybciej uzyskasz efekty. Piękny sad jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy jedynie kilkadziesiąt złotych, trochę ziemi i chęci.

Artykuły powiązane